Kişisel Site

cabadak_banner

Türkiye Paydaşları için Yeni Girişimcilik Arayışları Paneli

10 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 223 Görüntülenme
İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen “Türkiye Paydaşları için Yeni Girişimcilik Arayışları” konulu panel,İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve çok sayıda üniversite öğrencisinin katılımları ile 5 Ocak 2012 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Üsküdar Kampüsü Büyük Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
“Türkiye Paydaşları için Yeni Girişimcilik Arayışları”  konulu panelde konuşan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB’in 2009 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte yeni bir döneme adım attığını, yeni dönemle birlikte hedef kitlenin 8 kat artarak yaklaşık 3,2 milyon KOBİ’ye ulaştığını belirtti.
 
Bu değişim ve dönüşümle birlikte KOSGEB’de paradigma değişikliğine gidildiğini söyleyen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, bu değişim ile birlikte destek mekanizmalarında konfeksiyon usulü destekleme anlayışı yerine terzi usulü bir destekleme anlayışına geçildiğini sözlerine ekledi.
 
Katma değer yaratan ürünlerin önemine değinen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, bu kapsamda Ar-Ge ve İnovasyonun çok önemli olduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “KOBİ’lere Proje, Ar-Ge ve İnovasyon kültürü aşılamamız lazım, bu hepimizin görevi”
 
KOSGEB’in, ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulduğu belirten KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, girişimcilik desteğinden bahsederek konuşmasına şöyle devam etti;
 
KOSGEB’in girişimcilik konusunda önemli bir mesafe kaydettiğini söyleyen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, “Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yürütülen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” ile 1.5 yıl gibi kısa bir sürede yaklaşık 60 bin kişiye eğitim verildiğini sözlerine ekledi ve sözlerine şöyle devam etti: “ Bu eğitimleri alan Yeni Girişimcilere 27 bin TL’ye kadar Hibe, 70 bin TL’ye kadar da kredi desteği veriyoruz”
 
Ülkemizde girişimciliğin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bir çatı altında toplayarak stratejiler oluşturulmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlamak için 32 Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Girişimcilik Konseyi’ni kurduklarını ifade eden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, bu konseyin başlıca görevlerini ise şöyle sıraladı: “Girişimcilik kültürünün ve ortamının geliştirilmesi ve girişimciliğin yaygınlaştırılması için yeni stratejilerin ve politikaların belirlenmesi ve bu kapsamda girişimcilerin desteklenmesi, Girişimciliği engelleyen unsurların giderilmesi, Yerli ve yabancı finans kaynaklarına ulaşım kolaylığı getirilmesi, İleri teknoloji ve yüksek katma değer yaratan girişim faaliyetlerinin özendirilmesi, Girişimcilerin ihracata yönlendirilmesi, Uluslararası rekabet gücü olan girişimci potansiyeli oluşturulması, Örgün ve yaygın eğitim düzeyinde girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması, Girişimci adaylarına yönelik danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi, Girişimcilik konusunda iletişim ve bilgilendirme ortamlarının geliştirilmesi, Kadın girişimciliği, genç girişimcilik, eko girişimcilik ve sosyal girişimcilik gibi tematik alanlarda girişimciliğin desteklenmesi, Girişimciliğin teşvikine yönelik ödül mekanizmaları geliştirilmesi, Girişimcilik konusunda araştırma ve veri toplama çalışmaları yapılması”
 
Üniversite-KOSGEB işbirliğine de değinen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, bu kapsamda bir çok protokolün imzalandığını ve Üniversite-Sanayi işbirliğinde bir köprü görevi üstlendiklerini kaydetti.
 
İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise, “Ülkemizde girişimcilik oranı %8 dolayında olup, bu oranın %12 civarına çıkarılması önemli bir hedeftir. Günümüzde yenilikçi, risk alabilen girişimci grubuna ihtiyaç duyulmaktadır.
 
Ülkemizin nüfusunun genç olması girişimcilik konusunu önemli hale getirmektedir. Girişimciliğin gelişmesi için üniversite-sanayi ve kamu sektörünün işbirliğine önem verilmesi gerekiyor. Üniversitemiz için girişimcilik stratejik değere sahiptir.” dedi.
 
İTİCÜ Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof Dr. Oğuz BORAT da yaptığı sunumda girişimcilik eğitimi üzerinde durdu. Girişimciliği öğrenme ile kişisel gelişim, iş geliştirme ve girişimcilik becerilerini geliştirmenin önemine değindi. BORAT, SEECEL projesi ve hedefleri üzerinde durarak girişimciliği öğrenmeyi artırmak için AB destekli 8 ülkenin katıldığı proje üzerine görüşlerini belirtti.

  

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar