Kişisel Site

cabadak_banner

‘Türkiye’de Hızlıca ve Çok Sayıda Nükleer Santral Kurulmalı’

21 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 247 Görüntülenme

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye’de çok sayıda nükleer enerji santrali kurulmasının dışa olan bağımlılığı azaltacağını belirtti.

Türkiye’nin nükleer santral konusunda çok geç kaldığını belirten Fatih Birol, daha fazla zaman kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye’de hızlıca ve yüksek miktarda birçok nükleer santral kurulması gerektiğini söyledi.

Fatih Birol, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğüne dikkat çekerek, ’’Önümüzdeki dönemde enerji talebi daha da artacak ve büyümenin yakıtı enerji sektörü olacak’’ dedi. Talebin en iyi şekilde karşılanması için Türkiye’nin yenilenebilir ve nükleer enerjiyi bir arada kullanması gerektiğini anlatan Birol, enerji sektörünün ülkenin kalbi olduğunu savundu.

Verimli kullanılmalı

Birol, petrol ve doğalgazdaki ithal faturalarının Türkiye’nin başını ağrıtacağını düşündüğünü dile getirerek, şunları kaydetti: ’’Hem doğalgaz hem de petrol tüketimimiz, ithalimiz artacak ve böylece ödeyeceğimiz para yükselecek. Bu, cari açık açısından son derece önemlidir. Türkiye, uzun yıllar enerji ithal edecek, bu da önemli sorunlara yol açabilir. Enerjiyi verimli şekilde kullanmıyoruz. Güneş, rüzgar ve su gibi karbon emisyonu daha az olan yakıtları kullanmamız gerekiyor.’’

Dışa bağımlılığı azaltacak

Türkiye’de hızlıca ve yüksek miktarda birçok nükleer santral kurulması gerektiğini ifade eden Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, ’’Bu, Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltacaktır, maliyet ve çevre açısından bakıldığında Türkiye için olumlu bir süreçtir. Nükleer enerjiye sahip bir Türkiye’nin bölgede ve dünyadaki ağırlığı daha fazla olur’’ dedi.

Yer seçimi çok önemli

’’Nükleer santral kurulmasında çok geç kaldık’’ diyen Fatih Birol, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunun unutulmaması ve yer seçimi ile diğer fizibilite çalışmalarının en iyi şekilde yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar