Kişisel Site

cabadak_banner

Ulu Camii Yangınına Soruşturma

23 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 234 Görüntülenme

Ulu Camii Yangınına SoruşturmaBursa Ulu Camii’nde restorasyon çalışmaları sırasında elektrik kontağından çıktığı ileri sürülen yangın için Karacabey Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında, restorasyon çalışmalarında görev alan işçiler ile şantiye şefi ve firma yetkililerinin de bilgisine başvurulacak. Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü ise yangının çıkış sebebinin henüz netleşmediğini, savcılıkça atanan bilirkişi heyetinin, hazırlayacağı raporu sonrası gerekli açıklamanın yapılacağını duyurdu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, banisi belli olmayan Ulucami’nin geçtiğimiz yıl duvar sıva raspasının yapılması için restore edilmesi kararlaştırıldı. Yapılan çalışmalar sonrası Kasım 2011’de tarihi cami içerisi boşaltıldıktan sonra restorasyon için ihaleyi kazanan ‘Analiz’ firmasına teslim edildi. Firmayla 477 bin lira bedelle sözleşme imzalandı. Sözleşme gereği, 16 Kasım 2012’de restorasyon çalışmalarının bitirilmesi planlanan camide, dün akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen sebeple yangın çıktı. Yangında, ahşap çatı ve caminin ahşap aksamı tamamen yandı.

Sadece dört duvarı sağlam kalan caminin kısa sürede restore edileceğini belirten Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, “Vatandaşımızın içi rahat olsun. Devletimiz büyüktür. En kısa sürede tarihi camimizi restore edip, yeniden ibadete açacağız. Yangının çıkış sebebi henüz belli değil. Arkadaşlarımız çalışıyor.” dedi.

DIŞARIDAN MÜDAHALE YOK

Caminin 1360’lı yıllarda 1. Murat Hüdavendigar döneminde inşa ettirildiğine dikkat çeken Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, camideki yangınla ilgili sabotaj ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Kesinlikle dışarıdan müdahelenin söz konusu olmadığını belirten Kaymakam Balaban, yangınla ilgili hem adli hem idari soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Savcılığın atadığı bilirkişi heyetinde itfaiye, mühendis odalarının yanısıra yangın uzmanlarının yer aldığını belirten Kaymakam Balaban, “Öncelikle can kaybının olmaması bizi rahatlattı. Zaten caminin içerisindeki tarihi malzemeler boşaltılmıştı. Yangın, enine boyuna tüm yönleriyle ele alınacak ve çıkış sebebi ortaya çıkacak. Tüm ilgililerin bilgisine başvurulacak. Devletimiz, kısa sürede bu yapıyı yeniden ibadete açacak güçtedir.” diye konuştu.

Son olarak Yunan işgali sırasında yakılan caminin içerisinde herhangi bir kalem çalışması veya tarihi değeri olan çini bulunmadığı kaydedildi. Konuyla ilgili gerekli açıklamanın, yangının çıkış sebebinin netleşmesiyle birlikte yapılacağı belirtilirken, Ulu Cami’deki çalışmaların, restorasyon tadilat projesi hazırlanıp Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onaylanmasıyla kısa sürede yeniden başlayacağı bildirildi. Yangın sonrası, hem Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem hem de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yetkilileri arayarak yangınla ilgili bilgi aldıkları öğrenildi.

Kaynak: Zaman

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar