Kişisel Site

cabadak_banner

Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi Tamamlandı

15 Aralık 2012 | Yazar: Enupenvemenia | Henüz yorum yapılmamış | 319 Görüntülenme

Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi TamamlandıTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile 17 bakanlığa bağlı 86 kurumun çalışması sonucunda tamamlanan Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi’ne 2013’ün ilk aylarından itibaren e-devlet üzerinden erişim sağlanabilecek.

Ulusal Coğrafi Bigi Sistemi’ne yeni yılın ilk aylarından itibaren e-devlet üzerinden erişim sağlanabilecek. Kamu yatırımlarına ilişkin karar süreçlerini hızlandıracak olan Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde özel sektör de yatırım kararı alırken, yatırım yapacağı bölgenin şartları hakkında önceden bilgi sahibi olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının sorumlu oldukları coğrafi bilgileri ortak bir altyapı üzerinden kullanıcılara sunulacak portalın kurulması çalışmalarında sona gelindi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, 17 bakanlığa bağlı 86 kurumun ortak çalışmasıyla 2005 yılından bu yana yürütülen Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi’nin yeni yılın ilk aylarında hayata geçirilmesi planlanıyor.

86 kurumun ortak çalışması

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir araya gelerek 96 ayrı mevzuata bağlı olarak yürüttükleri 254 ayrı iş ve uygulamanın bir araya getirilmesiyle oluşan Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi’nin hazırlık çalışmaları 2005’te başladı

Harita Genel Komutanlığı’nın yanı sıra üniversiteler ve belediyelerin destek verdiği bilgi sistemi kapsamında, değişik ülkelerin benzer veri sistemleri de incelendi. Benzer alanlarda faaliyet gösteren kurumlar arasında ortak çalışma grupları oluşturuldu ve tüm Türkiye’nin basılı ve kabartma haldeki haritaları dijital ortama aktarıldı.

Buna ilgili kurumlardan gelen adres, bina, kadastro, idari birimler, ulaşım, hidrografya, arazi örtüsü, ortofoto, topografya ve jeodezik altyapı verileri eklendi. Yaklaşık 7 yıl süren bu çalışma sonunda, gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi oluşturuldu.

Yatırım süreci hızlanaca

Adres, bina, kadastro, idari birimler, ulaşım, hidrografya, arazi örtüsü, ortofoto, topografya ve jeodezik altyapıdan oluşan 10 temel coğrafi veri teması için veri standardı hazırlandı. Coğrafi veri ve ağ servislerinin birlikte çalışabilmesi, teknolojik bilgi paylaşımı ile izleme ve koordinasyon altyapısı oluşturuldu.

Kamu yatırımlarına ilişkin karar süreçlerini hızlandıracak olan Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde özel sektör de yatırım kararı alırken, yatırım yapacağı bölgenin şartları hakkında önceden bilgi sahibi olacak.

Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi, e-devlet altyapısı üzerinden vatandaşların da faydalanabileceği şekilde hizmete sunulaca

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....
Sinpaş Holding, Frankfurt’Ta Ticari Kompleks Satın Aldı
Sinpaş Holding iştiraki olarak faaliyet göstermekte olan Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt kentinde 60 milyon Euro'ya 291 bin 159 metrekarelik bir ticari kompleks satın aldı.....

Yorumlar