Kişisel Site

cabadak_banner

Vali Kıraç kardeşine ”can” oldu

22 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 242 Görüntülenme

Vali Kıraç kardeşine ''can'' oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinden alınan bilgiye göre, İzmir Valisi Kıraç’ın Elazığ’da yaşayan ve lösemi hastası olan kız kardeşi Münevver Karabulut’a (56), daha önce Vali Kıraç’tan alınan kök hücreler (ilik) nakledildi.

Hastane başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, konuya ilişkin açıklamasında, Münevver Karabulut’un, yaklaşık 4,5 ay önce Elazığ’da yapılan tetkikte kan değerlerinde bozukluk saptandığını belirtti.

Bunun üzerine önce Hacettepe Üniversitesi’ne, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönlendirilen Karabulut’un, ”akut lösemi” hastası olduğunun belirlendiğini dile getiren Özcan, hastaya ilk olarak standart kemoterapi tedavisi uygulandığını ve buna olumlu yanıt alındığını vurguladı.

Özcan, bu aşamadan sonra yaptıkları risk değerlendirmesinde, hastalığın nüksetme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle kök hücre nakli için uygun donör arayışına girdiklerini ve bu çerçevede kardeşi Vali Kıraç’ın doku tipinin tam uyumlu çıktığını söyledi.

Vali Kıraç’tan yaklaşık 10 gün önce alınan kök hücrelerinin dondurulduğunu, bu arada da hastanın nakle hazırlandığını belirten Özcan, şunları kaydetti:

”Bugün dondurulmuş kök hücrelerinin damardan verilmesi işlemini gerçekleştirdik. Yani, Sayın Valimizden topladığımız kök hücrelerini hastamıza naklettik. Hiçbir sorun olmadan yeterli kök hücre, hastamıza nakledildi. Önümüzdeki 3-4 hafta boyunca, enfeksiyon kapmama, kök hücrelerin yerleşmesi gibi her şey yolunda giderse hastamız tam olarak sağlığına kavuşmuş, yani yeni iliği yerleşmiş, vücudun savunma sistemini yönetir hale gelmiş olacak.”

Bu arada ”ilik nakli” işlemin halk arasında sanki bir ameliyatmış gibi algılandığına işaret eden Özcan, söz konusu operasyonun kan alma işlemine benzediğini söyledi.

-5 bin hücre lazımken 15 bin hücre bağışladı-

İzmir Valisi Cahit Kıraç da ilik nakli sonrası hastaneye giderek, kız kardeşinin sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Kıraç, ”Her şey normal. Özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü’ne, Başhekim Mehmet Ali Hocam ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Münevver Karabulut’un eşi İsa Karabulut ise eşinin, kardeşi Vali Kıraç’tan bulunan ilikle sağlığına kavuşacak olmasından dolayı ailece mutluluk duyduklarını ifade etti.

Vali Kıraç’ın, kardeşi için 5 bin hücre gerekliyken ihtiyaç duyan başka hastaları da düşünerek 15 bin hücre bağışladığını dile getiren Karabulut, ”Ankara’daki hastanelerde eşime yer bulamadık. O kadar çok hasta var ki herkes ilik bağışına duyarlı olsun” dedi.

AA

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
iphone-5
iPhone 6 Özellikleri neler iPhone 6 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? iPhone 6 özellikleri neler?  Yeni iPhone 6 videosu görüntüleri. iPhone 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak ?  iPhone 6 özellikleri, fiyatı, ve çıkış tarihi.  yeni iPhone 6 tanıtımı ve iPhone 6′nın tasarımı. İphone 6 özellikleri ve fiya...
2011 secim anketi
2014 Yerel Seçimler Sonuçları belli oldu. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Burada. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Sonuçları Açıklandı. 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Bu Sayfada 2014 Yerel Seçimler Sonuçları Ayrıntıları 2014 Yerel Seçimler Sonuçları . 2014 Yerel Seçimle...

Yorumlar