Kişisel Site

cabadak_banner

Vatandaşa T.C. Taşınmaz Numarası Verilecek

20 Ocak 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 272 Görüntülenme

İstanbul Tapu Kadastrolular Derneği Başkanı Metin Yeşil, vatandaşlara T.C. taşınmaz numarasıyla tapu dairelerine gitmesine ihtiyaç kalmadan işlemlerini halledebileceğini bildirdi

İstanbul Tatc tapu nopu Kadastrolular Derneği Başkanı Metin Yeşil, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2005 yılından bu yana tapu sicil kayıtlarının Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ortamında tuttuğunu, tapu işlemlerini de TAKBİS ortamında yaptığını, bu uygulamanın bugün tapu müdürlüklerinin önemli bir bölümünü kapsadığını belirtti.

Tapu Sicili Tüzüğünde yapılacak değişikliklerle vatandaşlara taşınmazları için T.C. taşınmaz numarası verileceğini ifade eden Yeşil, ”Böylece vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarası yanında, T.C. taşınmaz numarası da olacaktır. T.C. taşınmaz numarası ile vatandaşlar gayrimenkullerine ilişkin bilgileri, tapu kayıt çıktılarını artık tapu müdürlüklerine gelmeden evlerinden alabilecekler. Vatandaş T.C. taşınmaz numarası ile evinden bilgisayara girerek, internet üzerinden taşınmaz üzerindeki güncel tüm hak ve kısıtlamaları görebilecek. Gördüğü kaydın çıktısını belge olarak alabilecektir. Vatandaşlar taşınmaz satın almak istedikleri takdirde, satın alacakları taşınmazın kimin adına kayıtlı olduğunu, üzerinde ipotek, haciz veya başkaca kısıtlama olup olmadığını kolaylıkla görebilecekler. Bunun için de tapu müdürlüğüne gitmelerine ihtiyaç kalmayacak” diye konuştu.

Metin Yeşil, TAKBİS uygulaması ile vatandaşların bulundukları yerdeki tapu dairelerinde de işlem yapabileceklerini, yurt dışında Türk konsolosluklarınca tapu işlemleri yapabilmesi imkanı getirildiğini, böylece yurt dışındaki vatandaşların tapu işlemi için Türkiye’ye gelmesine gerek kalmayacağını vurguladı.

Yeşil, ”Yeni uygulamalarla vatandaşların tapu bilgilerini edinme ve kayıt alma için tapu dairelerine gitmesine ihtiyaç kalmadığı için, tapu dairelerinin iş yükü de azaltacak” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda, gelişmiş ülkeleri bile kıskandıracak bir tüzük hazırladıklarını belirtmişti.

Kanal, ”Vatandaşımız bir taşınmazla ilgili bütün veriyi görebilecek. Ona göre satın alıp almamaya karar verebilecek. Bu işlemleri Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile tapu dairesine gelmeden yapabilecek” demişti.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
Kıbrıs’ta Çözüm Ekonomi ve Turizmi Uçurur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs'ta çözümün herkes açısından gerekli olduğunu belirterek, çözümün ekonomi, turizm, eğitim, gemicilik gibi sektörlerin kalkınmasını sağlayacağını belirtti.....

Yorumlar