Kişisel Site

cabadak_banner

Windows 8 özellikleri

4 Kasım 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 460 Görüntülenme

windows 8 özellikleri

Microsoft’u Windows’tan sorumlu ismi Steven Sinofky, yarım saatlik konuşmasında yeni işletim sistemindeki ilgili en önemli yenilikleri katılımcılara anlattı. Tanıtım, “Samsung Windows Developer Preview PC” adında ikinci jenerasyon Core i5 işlemciye, 1366×768 çözünürlüğe, 4GB RAM’e ve 64GB SSD’ye sahip bir cihazda yapıldı. Tanıtımda geliştiricileri ilgilendiren birçok önemli bilginin yanında, işletim sistemindeki yeni özelliklerden de bahsedildi. İşte tanıtımda Windows 8 hakkında verilen önemli bilgiler:

– Her uygulamada bulunan “Paylaş” düğmesi sayesinde paylaşım kolaylaşacak.

– Internet Explorer 10 da Metro arayüzünü kullanacak.

– Metro uygulamalarını tam ekran kullanmak şart olmayacak, diğer uygulamalarla ekran paylaştırılabilecek.

– Windows 7, bir netbook’ta 404MB RAM harcarken, aynı makinedeWindows 8, 281MB RAM harcıyor.

– Sinofsky, donanım gereksinimlerinin Windows 7′ye göre yükselmediğini söyledi.

– Windows 7′de çalışan tüm programlar, Windows 8‘de de çalışacak.

Tüm cihazlarda aynı arayüz sunulacak

– Microsoft, Windows 8′i masaüstü PC’ler, notebook’lar ve tabletler için sunacak. Her cihaz aynı arayüze sahip olacak.

– Yeni ultrabook’lar Windows 8 ile gelecek.

– Kablosuz ödemelerde kullanılan NFC (Yakın Alan İletişimi), Windows 8′li tabletlerde önemli rol oynayacak.

Yukarıda gördüğünüz gibi Metro ara yüzünde dört yöne doğru kaydırmak mümkün olacak.

– Hız farkı hissedilir derecede. Bunun yanında Windows 8, USB 3.0′ı doğal olarak destekleyecek. Yani USB 3.0 cihazları için sürücü yüklemeniz artık gerekmeyecek.

– Windows 8′de yeni bir güç moduyla da tanışacağız: “Connected Standby” (“Bağlı uyku modu”).

– Bilgisayarı açarken yabancı bir USB belleği bağlı olduğunda, boot parametreleri UEFI’deki sertifikaya karşı denetlenecek.

– PC’lerde, notebook’larda ve tabletlerde Windows’un açılması sadece sekiz saniye sürüyor.

– Windows 8, oyun PC’lerinden tabletlere, bugüne dek hiç olmadığı kadar çok cihazda çalışacak.

Uygulamalar, indirmeden önce denenebilecek

– Şu an ticari bir Windows 8 donanımı bulunmuyor. Geliştiriciler, çok yakın bir zamanda uygulama geliştirmeye koyulacaklar.

– Internet Explorer 10′un masaüstü sürümü, tablet sürümüne göre sadece görsel farklılıklar taşıyacak.

– Yeni “Deneme” özelliği sayesinde bir uygulamayı indirmeden veya satın almadan önce, denemek mümkün olacak.

– Windows uygulama mağazası da tamamen metro arayüzüne sahip olacak.

– Uygulama mağazasında sadece yeni metro uygulamaları bulunacak. Office gibi geleneksel programlar, mağazada bulunmayacak.

Tanıtımda Windows 8 için program geliştirme hakkında da önemli bilgiler verildi. İşte bunlardan bazıları:

– Windows 8 için program yazmak, derin programlama bilgisi gerektirmeyecek.

– Parmağınızla çizim yapmanızı sağlayan bir program yazmak, sadece 2 dakikanızı alacak.

– Metro uygulamaları tamamen HTML5, CSS3 ve JavaScript’e dayanıyor.

– Yazılım olarak Visual Studio Express 11 kullanılacak.

Windows 8′in minimum ekran çözünürlüğü, 1024×768 piksel olacak ve minimum gereksinimlere sahip bir cihaz, sadece Metro arayüzünü çalıştırabilecek. Bu durumda sadece bir uygulama çalışacak.

Ve işte Windows 8′deki en önemli yenilikler

1366×768 çözünürlüğünde ekranı bölen uygulamaları kullanmak mümkün hale gelecek. 16:10 bir ekranda ve en az 1366 piksel genişliğinde bir çözünürlükte ise daha geleneksel bir Windows 8 arayüzü kullanılabilecek.

Windows 8′deki “Yenile” özelliği ise sistem çöktüğünde ve açılmadığında cihazınızı birkaç dakika içinde fabrika ayarlarına döndürmenizi sağlayacak.

Windows 8′de daha öncede bahsedildiği gibi iki ara yüz bulunacak. Bunlardan Metro ara yüzü, eğlence ve içerik tüketimini esas alırken standart görünüme daha yakın olan “Pro” ara yüzü, verimlilik ve iş amaçlarıyla kullanılacak. “Masaüstü” ise sadece bir uygulama olarak yer alacak ve istendiğinde çalıştırılabilecek.

Bulut özellikleri de kısmen gerçeğe dönüşecek. Tüm uygulamalar, ayarlar ve kişisel bilgiler, Windows Live ile eşitlenebilecek. Tüm bu veriler, bulut üzerinden yeni bir cihaza aktarılabilecek.

Yine daha önceden gördüğümüz gibi, birden çok dosyayı kopyalarken tüm işlemler aynı iletişim kutusunda gösterilecek. Bu iletişim kutusunda aktarımı duraklatmak, aktarım hızını grafik üzerinde görmek gibi seçeneklere sahip olacağız.

Windows 8 Gezgini, Microsoft blog’unda açıklandığı gibi Ribbon ara yüzünü kullanacak. Bu sayede en sık kullanılan komutlar, bir arada bulunacak ve kolaylıkla erişilebilecek.

guncelbilgin.com

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...

Yorumlar