Kişisel Site

cabadak_banner

WordPress Google Analytics İzleme Kodunu Eklemek

27 Temmuz 2011 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 431 Görüntülenme

Google tarafından sunulan hizmetlerden birisi olan Analytics sitenizin istatistiklerini tutmak adına oldukça yararlı bir sitedir.

Google tarafından hazırlanması aslında bir anlamda sizin zaten çıkmak istediğiniz nokta tarafından size bilgi veriliyor olması anlamına gelmektedir.

Birçok kişi sitesini yavaşlattığı gerekçesi ile kullanmasa da aslında site optimizasyonu için olmazsa olmazlardan birisi olarak ele alabiliriz Google Analytics Sistemini.
Google Analytics sistemine girmek için direkt tarayıcınızdan https://www.google.com/analytics yazabilir ya da daha uzun bir yol olan Google üzerinden aratarak girebilirsiniz.

Bu noktada Analytics sitesini kullanmayı bildiğinizi ve nasıl kod alınacağını zaten daha önceden çözdüğünüzü varsayıyorum. Çünkü anlatımımızda temel nokta WordPress sitelere eklemek olacaktır. Ancak Google Analytics hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizdeki diğer konuları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle eklenecek olan siteyi Admin panelinden açıyoruz ve Görünüm sekmesi altındaki Temalar alanına tıklıyoruz. Burada hangi temayı kullandığımızı göreceğiz. Bunu görmemizdeki amaç sitenin FTP ayarlarını yaparken işimize yarayacak olması.

Temalar alanında düzenleme yaparken düzenleme yapılacak sayfanın (Header.php) dosya izinlerinin 777 olması gerekli. Yoksa düzenlemeyi kayıt edemeyiz.

Görünüm alanından Editör kısmına girdiğimizde sizleri kodlar karşılayacaktır. Bu kodlarda oynama yapmadan sağ kısımda bulunan Üst Kısım ( Header.php) linkine tıklıyoruz.

Şimdi size yeni bir sayfa ve yeni kodlar geldi. Bu kodlar sitenizin üst kısmını yöneten kodlar. O sebeple silme ya da hatalı bir oynama yaparsak siteyi kaybedebiliriz.

Bu noktada size önerim kodların tamamını kopyalayarak bir not defteri içine atın. Bu şekilde sorun olursa alıp yerine yapıştırmanız kolay olacaktır.

Sonrasında sayfanın sonuna doğru olan bölümde [/head] yazısını bulmamız gerekiyor. Sayfa içinde arama yapabilirsiniz. Daha kolay olacaktır sizin açınızda.

Çünkü Sayaç kodunu bundan önceki kısma ekleyeceğiz. Google üzerinden size verilen sayaç kodunu sitenizdeki kodlar arasında bulduğunuz [/head] kodundan hemen önceki kısma yapıştırınız ve dosyayı kaydet diyiniz. Burada yine dikkat etmeniz gereken nokta [/head] kapanış kodundan önceki kısma eklemenizdir.

Eğer Dosyayı Kaydet seçeneği kodların hemen altında çıkmadıysa FTP programından ya da Cpanel üzerinden Temanızın bulunduğu klasöre ulaşmalı ve oradaki Header.php dosyasının izinlerini 777 yapmalısınız. Dosyayı kaydettikten sonra ise izinleri 775 olarak değiştirmeniz gerekecektir.

Analytics kontrol paneline giderek oradan doğrulamanın yapılmasını talep edebilirsiniz. Bunun içinde kodu aldığınız noktanın altında bulunan Kaydet ve Bitir butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bu noktadan sonra sizin yapacak bir işiniz kalmıyor. İş artık Google tarafında. Ancak

Benzer Yazılar

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?
SSL Sertifikası Nedir?, Nasıl Kurulur?, Ne İşe Yarar? SSL sertifikası (Secure Sockets Layer) nedir? İnternet sitesi ile kullanıcı arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar. Bir web sitesine girdiğiniz zaman adres çubuğunda HTTPS yazıyorsa siz siteye girmeye çalıştığınız andan itibaren şu işlemler ...
wordpress
WordPress için en iyi eklentileri mi arıyorsunuz? Bu yazıyı yazarken WordPress.org sitesinde yer alan 45.000 eklentiden yaklaşık 1000 tanesini kullanmış bir internet uzmanı gözüyle yazdığımızdan emin olabilirsiniz. Bu kadar çok eklenti arasında hangileri ne işe yarar, hangileri daha başarılıdır bunları denemek çok ...
wordpress
WordPress en iyi şekilde yönetilebilir, erişilebilir ve kolay bir biçimde kullanılabilir CMS çözümlerinin merkezinde yer almaktadır. Bir işletme sitesi, bir blog, bir dergi veya bir e-ticaret sitesinin altyapısını oluşturabilir. Binlerce teması, geniş desteği ve kullanışlı eklentileri sayesinde WordPress oldukça güç...

Yorumlar

  1. Makale Ekle dedi ki:

    Merhaba analystic hakkında bu denli ayrıntılı bir bilgi paylaşımında bulunmanızdan dolayı tşkler. Gerçekten de googlenin bu hizmeti sitenin anlık, gunluk durumunu gözlemlemek ve sitenin geleceği hakkında fikir sahibi olmak için çok önemli. Analystic’in adsense ile çok daha güçlü ve faydalı bir araç haline geldiğini düşünüyorum fakat sizin de belirttiğiniz gibi yavaşlama sorunları biz webmasterlar için her zaman sorun yaratmıştır ki googlenin panda güncellemesiyle birlikte pega load hızının seo açısından önemi de anlaşılmış oluyor. Peki ben kullanmıyor muyum? Tabi ki kullanıyorum 🙂