Kişisel Site

cabadak_banner

Yahoo Microsoft işbirliği sona erebilir

20 Kasım 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 734 Görüntülenme

The Sunday Telegraph gazetesine konuşan kaynaklar, Yahoo!’nun CEO’su Marissa Mayer’ın, Facebook operasyon müdürü Sheryl Sandberg ile gizlice görüştüğünü ve yeni bir ittifak kurmayı planladıklarını öne sürdü.

Yahoo! News içeriğinin Facebook’ta yer alması gibi küçük projeler gerçekleştiren ve aralarındaki patent tartışmalarında uzlaşma sağlayan iki teknoloji devinin, daha yakın çalışmaya başlayarak, Microsoft’u arka plana iteceği son iddialar arasında. İngiliz gazetesine konuşan kaynaklar, Facebook ve Yahoo!’nun internet tabanlı arama üzerinde odaklanacaklarını belirtti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yakın dönemde yaptığı açıklamalarda, sosyal medya ağının internet arama altyapısını güçlendireceğini ve “insanların sorularını cevaplamaya odaklanacağını” ifade etmişti. Yahoo! ile yapılacak bir ittifak, Facebook’un internette bilgi arama altyapısını ciddi biçimde artırabileceği gibi kullanım fonksiyonlarını güçlendirebilir ve reklam gelirine önemli katkıda bulunabilir.

Yahoo! ise kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Facebook ile bir araya gelerek, karşısında giderek güç kaybettiği Google karşısında istediği taze kanı bulabilir. Facebook ile yapılacak ortaklık, son yıllarda yazılım ekiplerinden birçok kişinin ayrıldığı Yahoo!’ya yetenekli bilgisayar programcılarıyla işbirliği kurmak için de büyük bir fırsat kazandırabilir.

ESKİ GOOGLE ÇALIŞANLARI BİR ARAYA GELDİ

Facebook ve Yahoo!’nun arasında kurulacak ittifak, arama motoru devi Google’ın hiç hoşuna gitmeyecek. Teknoloji dünyasında giderek gücü ve nüfuzu artan Google, analistlere göre kendi kontrolünde olmayan gelişmelerden oldukça rahatsız olabilir.

Silikon Vadisi analistleri, kurucu kadrosunda yer alan ve bünyesinde çalıştığı 13 yıl boyunca Google’a birçok yenilik kazandıran Mayer’ın eski şirketiyle ters düşmeyeceğini düşünse de, gelişmeler buna işaret etmiyor. Mayer, kendisi gibi eski bir Google yöneticisi olan Sandberg’le Google’a karşı ittifak kurmaya doğru ilerliyor.

MICROSOFT DA ZARAR GÖRECEK

Facebook ile birleşmesi, Yahoo!’nun 2009’da ortaklık kurduğu Microsoft’u dakenara itecek. Anlaşma gereği Microsoft’un arama motoru Bing, Yahoo!’nun tüm aramalarının tabanını sunmaya başlamıştı. Ancak Yahoo!’nun içindeki kaynaklara göre, Google’a karşı sürekli kan kaybedilmesi, ortaklığı da çıkmaza sokmuş durumda.

Yahoo!’nun Facebook ile yakınlaşmak için Microsoft ile 10 yıl geçerli olan anlaşmasını feshetmenin bir yolunu aradığı belirtildi. ABD’deki arama motorunun yüzde 66’sına sahip olan Google, yüzde 16’nın altında kalan Yahoo!’ya karşı büyük üstünlüğe sahip. Yakın zamandaki gelişmeler ise bu dengenin çok hızlı olmasa bile değişmesine yol açabilir.

Benzer Yazılar

Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
Samsung B7510 Galaxy Pro Teknik Özellikleri Fiyatı Çıkış Tarihi resmi
Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri ? Apple  Apple, Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Merkezi ABD’de bulunan Cupertino, California’da bulunuyor. Bugün 17 ülkede 115.000 çalışanı ve 478 perakende mağazası bulunuyor. Apple, yaklaşık 233,7 milyar dolarlık yıllık ...
alis veris
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. http://onhaberleri.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-yuzde-42-buyudu 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro...

Yorumlar