Kişisel Site

cabadak_banner

Yeminden ‘Allah’ çıkıyor

24 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 276 Görüntülenme

Mahkeme yemininden ‘Allah’ın üzerine yemin ediyorum’ ifadesi çıkıyor. ‘Allah’ ifadesi yerine ‘Kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim’ ifadesi geliyor.

Yeminden 'Allah' çıkıyorAkşam Gazetesi’nde yer alan habere göre Meclis’te 12 Ocak’ta tartışmalar arasında kabul edilen Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) bir hafta sonra yürürlüğe girecek. 1 Ekim’den itibaren yargılama usulüyle ilgili birçok adım da değişecek. En dikkat çekici değişikliklerden biri de yemin metniyle ilgili. Artık mahkemede “Allah’ım ve namusum üzerine yemin ediyorum” şeklinde değil, “Namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ederim” ifadesi geçerli olacak.

 

İşte 1 Ekim 2011’den itibaren uygulanacak bazı yenilikler:

Yeminde ‘Allah’ denmeyecek

Mevcut uygulamaya göre hakim, sorulacak soruyu okuyup, yalan yere yeminin sonuçları konusundaki uyarısının ardından “Size sorulan sualler hakkında hakikata muvafık cevap vereceğinize ve hiçbir şey saklamıyacağınıza Allahınız ve namusunuz üzerine yemin eder misiniz?” diye soruyor ve ilgili kimse de “Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum” diyor. Yeni yasa gereği 1 Ekim’den sonra “Size sorulan sorular hakkında, gerçeğe uygun cevap vereceğinize ve hiçbir şey saklamayacağınıza namusunuz, serefiniz ve kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler üzerine yemin eder misiniz?” diye sorulacak. İlgili kimse de, “Bana sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğime ve hiçbir şey saklamayacağıma namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum” diyecek.

 

Yeni dönem başlıyor

Mahkemeler, dava dilekçelerini elektronik ortamda da kabul edebilecek. Avukat ve vatandaşlar, adliyeye gitmeden 24 saat dava açabilecek. Dava, dilekçenin mahkemeye kaydedildiği tarihte açılmış sayılacak.

Duruşmaya gelemeyenler, internet ve telekonferans gibi yöntemlerle bulundukları yerden duruşmaya katılabilecekler. Bu durumda dinleme, ses ve görüntü olarak aynı anda duruşma salonuna nakledilecek.

Taraflar arasındaki uyuşmazlığı kısmen veya tamamen sona erdirmek amacıyla sulh dönemi de başlıyor. Hakimin uygun görmesi durumunda taraflar kısmen veya tamamen anlaşarak “sulh” yoluna gidebilecek. Bu süreçle arabuluculuk uygulaması da devreye girmiş olacak.

“Çekişmesiz yargı” olarak adlandırılan ve ilgililer arasında uyuşmazlık olmayan “ergin kılınma”, “ad ve soyadın değiştirilmesi”, “henüz evlenme yaşında olmayanların evlenmesine izin verilmesi”, “mal ortaklığında eşlerden birinin mirası reddine izin verilmesi” gibi yargı işlerini “sulh hukuk mahkemesi” görecek.

 

Temyiz de değişiyor

Bölge idare mahkemelerinin miktar veya değeri 25 bin TL’yi geçmeyen davalara ilişkin kararları, çekişmesiz yargı işlerinde verilen kararlar için temyiz yoluna başvurulamayacak.

Artık kira ve taşınmaz uyuşmazlıkları sulh hukuk; mal varlığına ilişkin davalar “asliye hukuk”; ölüm veya vücut bütünlüğünün yitirilmesinden doğan zararların tazmini davalarını “asliye hukuk” mahkemeleri görecek. (Akşam)

Benzer Yazılar

NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...
  Uzun süredir İnternet üzerinden alışveriş yapmak en uygun fiyatlarla en iyi ürünleri almak anlamına gelmektedir. En uygun fiyatlara nasıl alışveriş yapacağınızı iyi bir araştırma ile güvenli mağazalardan alışveriş yaparak sağlayabilirsiniz. Bunun için yıllardır güvenle hizmet veren www.net-alisveris....
Sanal âleme esnaf sokağı
Yakın zamanda oldukça önemli bir artışın yaşandığı e-ticaret konusunda birçok markanın ve ayrıca tüm markaları bünyesinde bulunduran sitelerin online alışveriş olanakları çok fazla tercih edilmektedir. Bu durum kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmesinin yanında oldukça uygun fiyatlar ile ürünlerin alı...

Yorumlar