Kişisel Site

cabadak_banner

Yılın Düğünü, Prens William ve Kate Middleton Evlendi

29 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.788 Görüntülenme

Prens William ve Kate Middleton, Westminster Kilisesi’nde evlendi. Dünyada tahminen 2 milyar kişinin izlediği düğünde, Prens William ve Kate Middleton karı koca ilan edildi. Düğün için Londra sokaklarını 1 milyon kişi doldururken, törene futbol yıldızı David Beckham ve müzisyen Elton John gibi yaklaşık 1900 kişi katıldı.
İngiltere Kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William ile Kate Middleton evlendi.
Londra’daki bin yıllık tarihi Westminster Kilisesindeki düğün törenine yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Kate Middleton’ın merakla beklenen gelinliği, gelinin, babası Michael Middleton ile konakladığı otelden kiliseye gitmek için arabaya binmesiyle ilk kez kamuoyu tarafından görüldü. Kate Middleton, geçen yıl intihar eden ünlü İngiliz tasarımcı ve modacı Alexander McQueen’in baş tasarımcısı Sarah Burton imzalı bir gelinlik giydi.


Kolları ve üstü dantel işlemeli olan beyaz gelinliğin içindeki Kate Middleton, beyaz kır çiçeklerinden oluşan buket taşıdı. Uzun kuyruklu, orta uzunlukta duvaklı saten gelinliğin içindeki Kate Middleton ayrıca, saçını yarım şekilde topladı ve ince bir taç taktı. Kraliyet geleneklerine göre, gelinliğin İngiliz bir tasarımcının imzasını taşıyor olması ve kolları ile göğüs kısmının çok açık olmaması önem taşıyor.
Prens William ise düğününde mensubu olduğu Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) mavi üniforması yerine, onursal albay rütbesinin bulunduğu kırmızı İrlanda muhafızı üniforması giydi.
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth düğünde sarı, gelinin annesi Carole ise açık mavi bir kıyafet giydi.
Kiliseye önce Prens William ve erkek kardeşi Prens Harry geldi. Daha sonra sırasıyla, gelinin annesi Carole ve erkek kardeşi James Middleton, Prens William’ın babası İngiltere Kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ve üvey annesi Cornwall Düşesi Camilla, son olarak da Prensin büyük annesi İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve dedesi Edinburgh Dükü Prens Philip kiliseye geldi.
İngiliz kraliyet ailesi mensuplarının çanlar eşliğinde kiliseye gelişleri, Londra sokaklarındaki kalabalıklar tarafından büyük coşkuyla karşılandı.

-“ÖLÜM BİZİ AYIRANA KADAR…”-

Düğün töreni Kate Middleton’ın kilisenin kırmızı halıyla döşenmiş ve ağaçlarla süslenmiş ana koridorundan babası Michael Middleton ile yürüyüşüyle başladı. Töreni, Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams yönetti. Kate Middleton’ın baş nedimesi kız kardeşi Philippa, Prens William’ın baş sağdıcı ise erkek kardeşi Prens Harry oldu.
Yaklaşık 1 saat süren tören sırasında çift bağlılık yemini etti. Çift birbirlerine “İyi günde, kötü günde, zenginlikte, fakirlikte, hastalıkta, sağlıkta, ölüm bizi ayırana kadar seni sevmeye ve sana değer vermeye yemin ediyorum” dedi.
Bağlılık yemininde, “itaat etme” ifadesi ise yer almadı. Prens William’ın annesi Prenses Diana da 1981’deki düğününde “itaat” ifadesini standart yemin metninden çıkarmıştı.
Gelin Middleton kiliseye, Sir Charles Hubert Hastings Parry’nin Kraliçe Victoria’nın oğlu Kral 7’inci Edward’ın taç giyme töreni için bestelediği “I was glad” eseri eşliğinde girdi ve yürüdü. Düğün töreninde ayrıca bazı ilahiler ve İngiltere milli marşı da seslendirildi.
Çiftin nikah defterini ise Prens William’ın babası Galler Prensi Charles, üvey annesi Cornwall Düşesi Camilla, erkek kardeşi Prens Harry, gelinin annesi Carole, babası Michael ve kardeşleri Philippa ile James de şahit olarak imzaladı.
Törenin ardından çift atlı arabayla kiliseden ayrıldı. Prens William ve Kate Middleton yaklaşık 2 buçuk kilometrelik bir yolu atlı arabayla geçip, halkı selamlayarak, 15 dakikada Buckingham Sarayına gidecek. Çiftin sarayın ünlü balkonuna çıkarak tekrar halkı selamlaması bekleniyor.
Düğüne kilisede bulunan davetlilerin yanı sıra Londra sokaklarında ve parklarında toplanan binlerce kişi de şahit oldu.
Saint Andrews Üniversitesinde öğrenciyken tanışan çift, 2002 yılından bu yana beraberler. Geçen yıl Kenya’ya yaptıkları seyahatte nişanlanan Prens William (28) ve Kate Middleton (29), Prensin Kraliyet Hava Kuvvetlerindeki görevini tamamlayacağı 2013 yılına kadar Galler’de bir malikanede yaşayacak.

-GÜNÜMÜZ MODASINA UYGUN ŞAPKALAR, CANLI RENKLER-

Westminster Kilisesindeki törene katılan kadınların giydiği modern tasarımlı şapkalar ile canlı renkli ve şık kıyafetler ise dikkati çekti. İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John ve eşi David Furnish, Victoria ve David Beckham, İngiliz futbolcu Wayne Rooney, “Mr. Bean” karakteriyle tanınan İngiliz aktör Rowan Atkinson düğüne katılan ünlülerden bazılarıydı.
Düğüne ayrıca Prens William’ın annesi Prenses Diana’nın erkek kardeşi Earl Spencer da ailesiyle katıldı.
İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşi Samantha Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve İngiliz hükümetinden bazı yetkililer de kraliyet düğününde hazır bulundu. Ülkenin eski Muhafazakar Partili Başbakanlarından Sir John Major düğüne katılırken, eski İşçi Partili Başbakanlardan Tony Blair ve Gordon Brown düğüne davet edilmedi.

 

 

Kate Middleton in her Alexander McQueen wedding dress outside Westminster Abbey

İngiltere’nin eski Muhafazakar Partili başbakanlarından Margaret Thatcher ve Sir John Major’ın davet edildiği törene, Thatcher hastalığı nedeniyle katılamıyor. Ülkede 1997-2007 yılları arasında başbakanlık yapan Tony Blair’e ve halefi Gordon Brown’a davetiye gönderilmedi.
Düğüne davet edilenlerle ilgili son kriz ise dün yaşandı. Suriye’de devam eden şiddet olayları nedeniyle Suriye’nin Londra Büyükelçisi Sami Hiyami’ye yapılan davet geri çekildi.
Bahreyn Prensi Salman Bin Hamid El Halife ise ülkesinde devam eden karışıklık nedeniyle düğüne katılamayacağını günler öncesinden açıklamıştı.
Davetliler arasında 1997’de Paris’te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prens William’ın annesi Prenses Diana’nın ailesi Spencer’lar da bulunuyor.
Bu arada, Westminster Kilisesi’nin davetlilere kapılarını açmasının ardından, kilisenin içine ağaçlar konulduğu dikkati çekti.

Kate Middleton ve Prens William

-CAMBRIDGE DÜK VE DÜŞESLİĞİ-

Düğün öncesi merak edilen bir konu da Kraliçe 2. Elizabeth’in Prens William ve Kate Middleton’a vereceği unvanlardı. Buckingham Sarayı bu sabah Kraliçe’nin torununa Cambridge’in düklüğünü verdiğini açıkladı. Kate Middleton da böylece Cambridge Düşesi oldu. Cambridge, üniversite şehri olmasıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle biliniyor. Düklük, İngiliz asillerine verilen en yüksek unvan.
Ancak İngiliz basını, Kraliçe’nin Cambridge Düklüğünü vermesine karşın, halkın ve basının çifte “Cambridge Dükü William ve eşi Cambridge Düşesi Catherine” yerine, Prenses Diana’da olduğu gibi “Prens William ve Prenses Kate” demeyi tercih edeceğini aktarıyor.

Kilisede hazırlıklar

-DÜĞÜN KONVOYUNUN GÜZERGAHI DOLU, HAVA İSE BULUTLU-

Gelin Kate Middleton ve damat Prens William’ı yakından görmek isteyen İngilizler ve binlerce turist ise çiftin geçeceği güzergahtaki kaldırımları doldurdu. Yaklaşık 600 bin kişinin düğün dolayısıyla Londra sokaklarında ve parklarında olduğu tahmin ediliyor.
İngiliz polisi, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için yoğun güvenlik önlemleri aldı. 5 bin polisin görev yaptığı tören öncesinde, düğünü izlemek için sabahın erken saatlerinde tören alanına gelmeye başlayan İngiliz vatandaşları ve turistler alana tek tek aranarak alındı.
“Youtube”dan canlı olarak yayımlanan ve dünya genelinde 180 farklı ülkeden yaklaşık 2 milyar kişinin televizyon ekranlarından izlemesinin beklendiği düğün gününde, başkent Londra’da hava bulutlu ve 19 derece. Özellikle düğün konvoyunun yapılacağı sırada yağmur yağması ihtimaline karşı önlem alındı. Çiftin halkı selamlayacağı atlı araba, yağmur yağması halinde camekanlı ve üstü kapalı başka bir atlı arabayla değiştirilecek.

-SARAYDA RESEPSİYON, SOKAKLARDA PARTİ VAR-

Kraliçe 2. Elizabeth, düğünün ardından çiftin karı-koca olarak ilk gecelerini geçirecekleri Buckingham Sarayı’nda 600 kişinin davetli olduğu bir resepsiyon verecek. Ülke genelinde ise yaklaşık 6 bin sokak partisi ile düğün kutlanacak. İngiltere Başbakanı David Cameron da başbakanlık konutunun bulunduğu “Downing Street”te düzenlenecek sokak partisine katılacak.
Kraliyet düğününün İngiliz ekonomisine katkısının 620 milyon sterlini bulması bekleniyor.

-DÜĞÜNÜ MEDYA ORDUSU TAKİP EDİYOR-

Aylardır merakla beklenen ve hazırlanılan Kraliyet düğününü, dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 8 bin basın mensubu takip ediyor.
Westminster Kilisesi ve Buckingham Sarayı’nın karşısına kurulan prefabrike televizyon stüdyolarında ve oluşturulan platformlarda çok sayıda basın kuruluşu yayın yapıyor.

-SON DURAK BUCKINGHAM SARAYI-

Westminster Kilisesi’ndeki törenin sona ermesinin ardından Prens William ve Kate Middleton, atlı arabada halkı selamlayarak resepsiyonun verileceği Buckingham Sarayı’na gidecek.
Çiftin geçeceği rotada, parlamento meydanı, parlamento, ünlü çan ve saat kulesi Big Ben, Başbakanlığın ve bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi ve Buckingham Sarayı’na giden Mall caddesi bulunuyor.
Prens William ve Kate Middleton’ın, yaklaşık 15 dakikalık yolculuk sonrasında Buckingham Sarayı’ndaki balkona çıkarak halkı selamlaması bekleniyor.

FOTOLAR: BBC-Cumhuriyet

 

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...

Yorumlar