Kişisel Site

cabadak_banner

YSK illerin milletvekili sayılarını belirledi

22 Mart 2012 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 295 Görüntülenme

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/secim-sandik-2011.jpgYüksek Seçim Kurulu (YSK), illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayılarını, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin 2011 yılı nüfus sayım sonuçlarına göre yeniden belirledi. YSK’nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazetede yayımlandı.

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 5. maddesine göre, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı, YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç altı ay içinde, tespit edilerek ilan ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu çerçevesinde yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2011 yılı sonuçlarını, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle il, ilçe ve belde bazında açıkladı.

Bu sonuçları nazara alan YSK, illerin çıkaracağı milletvekili sayısı ile seçim çevresine bölünmesi gereken illerin hangi ilçelerden oluşacağını ve bu seçim çevrelerinin kaç milletvekili çıkaracağını tespit etti.

Yeni belirlemeye göre, Ankara’nın milletvekili sayısı 31′den 32′ye, Edirne’nin 3′ten 4′e, İstanbul’un ise 85′ten 87′ye çıktı.

Elazığ, Manisa, Ordu ve Van’ın milletvekili sayıları ise 1′er düştü. Elazığ’ın 5′ten 4′e, Manisa’nın 10′dan 9′a, Ordu’nun 6′dan 5′e ve Van’ın 8′den 7′ye indi.

-İstanbul 1. bölgeden 31 milletvekili çıkacak-

Öte yandan seçimde; 87 milletvekili çıkaracak İstanbul 3, 32 milletvekili çıkaracak Ankara 2, 26 milletvekili çıkaracak İzmir yine 2 seçim çevresine ayrıldı.

Bir milletvekiline 156 bin 600 kişinin düştüğü İstanbul’un 1. seçim çevresi; Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar‘dan oluşuyor. 4 milyon 821 bin 742 kişinin yaşadığı bu bölgeden, 31 milletvekili seçilecek.

İstanbul’da 2. seçim çevresi ise; Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu’dan oluşuyor. Bu bölgede bulunan toplam 4 milyon 228 bin 434 kişilik nüfusu 27 milletvekili temsil edecek.

İstanbul’un 3. seçim çevresinde ise; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece ve Silivri bulunuyor. Toplam 4 milyon 574 bin 69 kişilik nüfusa sahip seçim çevresi, 29 milletvekili çıkaracak.

-Ankara 1. bölgeden 17 milletvekili seçilecek-

İki seçim çevresine ayrılan ve 1 milletvekiline 152 bin 840 nüfusun düştüğü Ankara’da ise 1. seçim çevresi;Bala, Çankaya, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Sincan ve Şereflikoçhisar’dan oluşuyor. Nüfusu 2 milyon 569 bin 810 olarak hesaplanan Ankara 1. seçim çevresi 17 milletvekili çıkaracak.

Ankara’nın 2. seçim çevresinde; Akyurt, Altındağ, Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Güdül, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Pursaklar ve Yehimahalle bulunuyor. Toplam nüfusu 2 milyon 321 bin 83 nüfusa sahip ikinci bölgeden 15 milletvekili seçilecek.

Bir milletvekiline 152 bin 508 kişinin düştüğü İzmir’de ise, 1. seçim çevresi; Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla olarak belirlendi. Toplam nüfusu 1 milyon 960 bin 969 olan 1. seçim çevresinden, 13 milletvekili seçilecek.

Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Çiğli, Dikili, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş ve Tire‘den oluşan İzmir 2. seçim çevresi, 2 milyon 4 bin 263 kişilik nüfusu ile 13 milletvekili çıkaracak.

Benzer Yazılar

En Çok Satan Yazarlar, 2013 En Çok Kazanan Yazarlar
En çok kazanan yazarlar, Türkiye'de çok kazanan yazarlar kimler. FORBES Türkiye'nin açıkladığı listeye göre, bu yılın en çok kazanan yazarları belli oldu. Listenin ilk sekizinde yer alan isimler 1 milyon liralık telif gelirini aşmayı başardı. Çok satan yazarlar ne kadar kazanıyor? FORBES Türkiye'nin açıkladığ...
fetullah_gulen
ABD’de yaşayan Fethullah Gülen‘in Türkiye’ye barış mektubu gönderildi öğrenilmişti. Fethullah Gülen‘in mektubu günün en çok konuşulan detayı oldu. Bunun üzerine Basında yer alan haberler üzerine Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı açıklama yaptı. Şimdi de o mektup Herkül.org’da yayınlandı. İŞTE O MEKTUP *Ad...
basbakan recep tayyip erdogan
Spiegel Online, gelecek yıla ilişkin dış politika tahminlerinde bulundu. 2014’ün kaybedenleri ve kazananları listesinde beşer dünya liderini sıralayan Alman dergi, Başbakan Erdoğan’ı kaybedenler listesinde ikinci sırada gösterdi. Almanya’nın önde gelen haber dergisi Der Spiegel, 2014 yılında hangi liderlerin kazan...

Yorumlar