Kişisel Site

cabadak_banner

Yunanistan 3 yıl kemerleri sıkacak

15 Nisan 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 270 Görüntülenme

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ‘Yunanistan’ın mali krizden kurtulması için borçların değil, ülkenin yeniden yapılandırılması gerektiğini” söyledi.

Papandreu, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, AB, ECB ve IMF’nin, 2015 yılına kadar 50 milyar avroluk özelleştirme ve tasarruf tedbiri talebi çerçevesinde uygulanması kararlaştırılan üç yıllık programın genel hatlarını açıkladı.

Söz konusu programın, “devlete ait her türlü mal varlığının değerlendirilmesi, özelleştirmeler ve devletin küçültülmesi” gibi önlemleri içerdiğini belirten Papandreu, bu konuda yapılacak uygulamaların Paskalya bayramının ardından bakanlıklar arasında bölüştürüleceğini kaydetti.

Papandreu, “Görülmemiş bir kurumsal değişiklik programı geliştirdik. Kalkınma haritasında köklü değişiklikler yapıyoruz. Devletin mal varlığının değerlendirilmesi ve özelleştirmeler, kalkınma mantığı çerçevesinde yapılacak. Her halükarda hedef, yeni fırsatlar ve yeni istihdam alanları yaratmak” dedi.

“Yunanistan;ın, bugün ekonomik darboğazda bulunmasına yıllar öncesinden gelen bütçe açıklıklarının ve yanlış kısır uygulamaların neden olduğunu” ifade eden Papandreu, “bu nedenle borçların yeniden yapılandırılmasının, sorunu çözmeyeceğini, asıl yapılması gerekenin ülkenin değişmesi olduğunu” kaydetti.

Papandreu şöyle devam etti:

”Borçları sıfırlasak bile eğer kendimiz değişmezsek tekrar zor durumda kalacağız. Sorun, borçların değil, ülkenin yeniden yapılandırılmasıyla çözülecek. Şu anda elimizde bir yol haritası var. Hükümet, görevinin sona erdiği 2013 yılına kadar bunu son noktasına kadar uygulamakta kararlı.”

Yunanistan’da, hükümetin ekonomik kalkınma programını protesto gösterilerinde meydana gelen şiddet olaylarına da değinen Papandreu, “Bu değişiklikleri yaşama geçirmek durumundayız. Demokratik güçler bu konudaki görüşlerini açıkça belirtebilirler. Ancak, demokraside şiddete ve yasa dışılığa yer yok” diye konuştu.

Yunan basınında çıkan haberlerde, kısa bir süre önce Atina;da incelemelerde bulunan AB, IMF ve AMB temsilcilerinin, Yunanistan;a verilmesi kararlaştırılan 110 milyar avroluk yardım paketinin 15 avro tutarındaki taksitinin serbest bırakılması için, ülkede, aralarında 2015 yılına 50 milyar avro tutarında özelleştirmelerin de bulunduğu yeni reformların hayata geçirilmesini talep ettikleri belirtilmişti.

 

Benzer Yazılar

Yaz için geri sayım başladı. Hepimizin hayallerini berrak sular ve sımsıcak kumlu plajlar süslüyor. Bizler de sizi dünyanın dört bir yanındaki ünlü plajlara götürüyoruz. Aralarında İzlanda'daki gibi volkanik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olanlar da var, simsiyah kumları olanlar da... Yazın tadını bu plajlarla ...
babil asma bahçesleri
İnsanoğlu asırlar boyunca, gelecekte kendinden söz ettirecek, gelecekteki insanların hayran kalacağı ve hatta tarih kitaplarında yerini alabilecek eserler vermeye çalışmıştır. Bu nedenle de en iyisini, en güzelini yapabilme arzusu insanoğlunun her zaman içinde taşıdığı bir istektir. Uzun yıllardır başta t...
Neçirvan Barzani: Savaş çıkacağını sanmıyorum
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetiyle sorunları anayasal yollarla çözmeyi umduğunu söyledi. Kadın Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen 'Kadınlara Karşı Şiddete Karşı Durmak' konulu konferansın ardından basın mensuplarının Erbil ile Bağdat arasındaki gerilime ili...

Yorumlar