Kişisel Site

cabadak_banner

Zorunlu Trafik Sigortasında teminatlar değişti

15 Eylül 2011 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 423 Görüntülenme

en cimri otomobiller volkswagen-polo-bluemotion-conceptZorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortasında, tedavi giderleri ile sakatlanma ve ölüm teminatı, 1 Ocak 2012 yılından itibaren arttı. İşte yeni miktarlar:

Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortasında, tedavi giderleri ile sakatlanma ve ölüm teminatı, 1 Ocak 2012 yılından itibaren kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya çıkarıldı.

Hazine Müsteşarlığının, ”Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimatı Tebliği”, ”Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tarife ve Talimat Tebliği”, “Tehlikeli Maddeler İçin Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimat Tebliği”, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında yapılan değişikliğe göre, 1 Ocak 2012 yılından itibaren otomobil ve taksilerde tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı, kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına teminat miktarı da 1 milyon 50 bin liradan 1 milyon 575 bin liraya yükseltildi.

Minibüs (8-14 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 2 milyon 100 bin liradan 3 milyon 150 bin liraya çıkarıldı.

Otobüs (15-29 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına 6 milyon 525 bin lira, 30 ve üzeri koltuklu otobüsler için ise tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatları kişi başına 225 bin lira, kaza başına 11 milyon 250 bin lira oldu.

ZORUNLU KOLTUK FERDİ KAZA SİGORTASI

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına ilişkin Tarife ve Talimatında da teminat tutarları, yeni yıldan itibaren artırılacak.

Buna göre taşımanın yapıldığı motorlu kara taşıtındaki görevli sürücü ve yardımcıları ile yolcu koltuk başına, sağlık giderleri ile sakatlanma ve ölüm durumlarında teminat tutarı 57 bin 500 liradan 150 bin liraya çıkarıldı.

TEHLİKELİ MADDELER ZORUNLU SORUMLULUK SİGORTA TARİFELERİ

Hazine Müsteşarlığının Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı ile Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası tarifeleri de yeniden belirlendi.

Buna göre, tehlikeli maddelerin üretim, depolama ve toptan satışı ve kullanımı ile uğraşan iş yerlerinin asgari teminat karşılığı yaptıracakları sigorta tutarları, tedavi giderleri ve daimi sakatlık ölüm durumlarında kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına ise 800 bin liradan 1 milyon 125 bin liraya çıkarıldı.

Piroteknik malzemeler ile kibrit, her türlü ispirto ve alkol hariç diğer tehlikeli maddelerin perakende satışı ile uğraşan iş yerlerinin ise yaptıracağı sigorta teminatı miktarları, tedavi giderlerinde veya daimi sakatlık ölüm durumlarında kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 1 milyon 600 bin liradan, 2 milyon 250 bin liraya yükseltildi.

Tehlikeli maddelerin taşınması veya dağıtımına yönelik taşıma işleminde de demiryolu ve karayolu taşıtları kullanıldığında asgari teminat üzerinden yaptırılacak sigorta tutarları, kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 3 milyon 200 bin liradan 4 milyon 500 bin liraya; taşıma işlemi, denizyolu, havayolu taşıtları ve boru hattı ile yapıldığında da kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına da 4 milyon 800 bin liradan 6 milyon 750 bin liraya yükseltildi.

Tehlikeli atıkların kullanımı ile uğraşan iş yerlerinde atıkların enerji üretimi amaçlı kullanımında tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına 2 milyon 250 bin lira asgari sigorta teminatı yaptırılacak.

Tehlikeli atıkların geri kazanım ve bertarafında asgari sigorta teminatı tutarı, tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına da 6 milyon 750 bin lira olacak.

Tüpgaz zorunlu mali sorumluluk sigortası ise, maddi zararlarda kaza başına 35 bin liradan 45 bin liraya, tedavi giderleri ile daimi sakatlık ve ölüm halinde kişi başına 175 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 700 bin liradan 1 milyon 125 bin liraya çıkarıldı.

Söz konusu tebliğler 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Benzer Yazılar

toki kayasehir evleri kayabasi
TOKİ 50 bin konut için müracaatlar  bir süre önce sona erdi. Müracaatların bitmesinin devamında şahıslar  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Acaba TOKİ 50 bin konut kura sonuçları ne vakit belli olacak.  TOKİ 50 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak TOKİ 50 bin konut müjd...
Sanal âleme esnaf sokağı
E-ticaret hacmi, 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 59,9 milyar liraya ulaştı. "Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü" raporuna göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar liralık hacme ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (...
NKP Çocuk Adaptörlü Yavaş Kapanır Klozet Kapağı http://onhaberleri.com/hesapli-ve-ucuz-alisveris-nasil-yapilir HEM YETİŞKİN HEMDE ÇOCUKLARA ÖZEL KLOZET KAPAĞI    KARE  KLOZETLER İÇİN UYGUN DEGİLDİR    KAPAK VİDASI ALTTAN VE ÜSTEN SIKILABİLEN KLOZETLER İÇİN UYGUNDUR    KAPAK VİDASI ÜSTEN SIKIL...

Yorumlar